O posadzkach betonowych


Wiele osób zastanawia się – w jakim celu wykonuje się wylewki betonowe? Są one niezbędne w każdym budynku, ponieważ pełnią szereg ważnych funkcji, takich jak ochrona izolacji cieplnej czy przeciwwilgociowa podłogi. Często ich zadaniem jest również zapewnianie stropowi izolacji akustycznej oraz jego ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stosuje się ją również po to, by wyrównać podłoże, przystosowując je do prac wykończeniowych.

Po jakim czasie posadzka betonowa jest już sucha i można przystąpić do dalszej pracy?

Przyjmuje się, że po 7 dniach podłoga betonowa nabiera swojej pierwszej wytrzymałości. Stanąć na niej, będąc w butach na płaskiej podeszwie, można już po około 2-3 dniach w zależności od panujących warunków. Niestety dalsze prace można podjąć dopiero po 28 dniach od wykonania wylewki. Przed przystąpieniem do nich warto jeszcze przeprowadzić test. W tym celu należy położyć na podłogę kawałek folii, jeśli po upływie 12 godzin nie będzie on wilgotny, znaczy, że posadzka jest już sucha.

Jakiej grubości powinna być posadzka?

Bardzo ważne, by grubość podłogi nigdy nie była zbyt mała. Bezwzględnym minimum bez zastosowania odpowiednich uszlachetniaczy są 4-5 cm, chociaż najczęściej stosuje się warstwę mającą 5 lub 6 cm. Możliwe jest zastosowanie również grubszej warstwy. Jest ona wymagana w przypadku posadzek na balkonach, gankach, czy w garażach.

Z jakich materiałów korzysta się podczas wylewania podłogi betonowej?

Do uzyskania betonu niezbędny będzie cement, żwir oraz woda oraz dodatki. Nie są to jednak wszystkie materiały, w które trzeba się zaopatrzyć. Potrzebna będzie także folia budowlana, rozkładana na podłożu z zakładkami na ściany. Podczas pracy wykorzystywana jest również często siatka zbrojeniowa.

Podłoga została wylana, czy pozostaje mi jedynie czekać?

Niestety, świeża posadzka wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w innym przypadku jej powierzchnia może ulec uszkodzeniom czy też może choćby nie uzyskać odpowiedniej i zakładanej wytrzymałości. Do najczęstszych defektów można zaliczyć pęknięcia powierzchniowe, uniesienie materiału na brzegach oraz jego niską jakość na powierzchni.

Skąd biorą się te wszystkie deformacje? Do prawidłowego zastygnięcia posadzka betonowa potrzebuje odpowiednich warunków. Nie może znajdować się w miejscu nasłonecznionym, temperatura powinna utrzymywać się na odpowiednim poziomie, a wilgotność powinna wynosić około 80%. Niestety nie możemy liczyć na to, że takie warunki będą utrzymywać się przez 28 dni, dlatego należy przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne.

Zależnie od warunków, konieczna może być ochrona powierzchni przed miejscowym wysychaniem, nagrzewaniem się oraz wyziębieniem. W tym celu stosowane są materiały ochronne, takie jak folia bąbelkowa, budowlana lub styropian. Ich użycie zależeć jednak będzie od warunków jakie panują na zewnątrz.

Wysokie temperatury

W przypadku, gdy temperatura przekracza 20-25 stopni C, konieczna jest ochrona powierzchni przed miejscowym nagrzewaniem i utratą wody. W tym celu należy, tuż po wylaniu, gdy posadzka oddaje najwięcej wody, zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe, chroniąc powierzchnię przed przewiewami oraz promieniami słonecznymi.

Gdy tylko podłoga stwardnieje na tyle, że będzie to możliwe, należy osłonić jej powierzchnię przy pomocy folii budowlanej. Jeśli panują akurat upały, warto wcześniej zrosić podłoże wodą.

Temperatura między 5, a 10 stopni C

W przypadku, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni C, ale będzie utrzymywać się powyżej 5 stopni, materiałem chroniącym posadzkę powinna być folia bąbelkowa. Zapewnia ona ochronę przed wychłodzeniem oraz utratą wody.

Niskie temperatury

W okresie zimowym, gdy temperatury spadają poniżej 5 stopni C, materiałem ochronnym powinien być cienki styropian. Dzięki niemu można ochronić wylewkę przed utratą ciepła i utrzymać temperaturę podłoża na poziomie 10 stopni C.

Wykonujemy podłoża betonowe

Jeśli chcesz byśmy wykonali dla Ciebie podłoże betonowe, czym prędzej zachęcamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy najlepsze rozwiązania. Pracownicy naszej szczecińskiej firmy to doświadczeni fachowcy, którzy chętnie udzielają pomocy klientom i dzielą się swoją wiedzą zawodową .

Serdecznie zapraszamy do kontaktu oraz składania zapytań ofertowych.
Z chęcią odpowiemy na wszystkie państwa pytania.

Dane firmy
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Nord Anna Kopyś
ul. Zgodna 21, 72-006 Mierzyn
Nip : 852-145-00-52
kopysmarek@wp.pl

Osoby do kontaktu
Marek Kopyś tel. 501 382 846
Skowroński Patryk tel. 511 865 729

Wyślij zapytanie

Facebook logo