Każdemu z nas zależy, aby tworzona posadzka z jednej strony doskonale się prezentowała, a z drugiej, charakteryzowała się znakomitymi parametrami technicznymi. Właśnie dlatego na przestrzeni lat opracowano wiele technologii tworzenia posadzek betonowych. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o jastrychu.

Jastrych – czym właściwie jest?

Jastrych to specjalna wylewka podłogowa, którą nakłada się na betonowej płycie lub na stropach. Podkład ten jest wykorzystywany nie tylko w domach, ale oprócz tego również w garażach oraz piwnicach. Zadaniem materiału jest wyrównanie podłoża i przygotowanie go do nałożenia materiału wykończeniowego. Dzięki temu warstwa zewnętrzna będzie jeszcze lepiej pracować pod obciążeniem, będzie tłumić wszelkie wibracje, a tym samym będzie mogła być eksploatowana przez znacznie dłuższy czas bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia.

Jastrych płynny jest dostępny pod kilkoma postaciami. Wyróżniamy bowiem zaprawę cementową, anhydrytową, magnezjową, asfaltową oraz epoksydową. Zastosowany materiał determinuje cechy wytrzymałościowe konkretnej posadzki, a także określa, jak długo będzie ona wysychała. Jastrych jest to cienka warstwa betonu, która powoduje, że podłoże jest równe i odpowiednio wygłuszone, a oprócz tego również we właściwy sposób zabezpieczone przed ogniem, wilgocią i przenikaniem zimna.

Jak wykonać jastrych?

Dużą zaletą jastrychu jest jego proste tworzenie, przez co żadna profesjonalna firma nie powinna mieć problemu ze stworzeniem właściwej wylewki. Bardzo ważne jest, aby podczas tworzenia jastrychu podłoże było suche i pozbawione jakichkolwiek pęknięć. Zaprawę trzeba nanieść aż osiągnie wymaganą grubość, a następnie zetrzeć ręcznie lub maszynowo. Wykorzystać do tego trzeba specjalne narzędzia, które spowodują, że przeprowadzona realizacja będzie charakteryzowała się znakomitą jakością i precyzją. Tylko to sprawi, że gotowa posadzka sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób.